Sine Wiry

Rezerwat krajobrazowy znajdujący się na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój, Polanki. Najbardziej charakterystyczną dostępną częścią rezerwatu jest przełom Wetlinki przebijającej się przez liczne progi skalne u stóp Połomy (776m n.p.m.). Rezerwat ten jest wielkim bogactwem fauny flory. Atrakcją rezerwatu jest Jeziorko Szmaragdowe powstałe w wyniku wielkiego osuwiska na stokach Połomy.


Rezerwat Gołoborze

Rabe (okolice Baligrodu), który jest naturalnym głazowiskiem piaskowców ze zbiorowiskiem roślinności naskalnej oraz rzadkimi minerałami (m.in. czerwone kryształy kwarcu) , w sąsiedztwie kamieniołom, Zakład Przerobu Kamienia (drogowy tłuczeń), kapliczka z cudownym źródełkiem oraz Jezioro Bobrowe.

Wycieczka do „Worka Bieszczadzkiego”

Wyprawa w najdalej wysunięty na południowy wschód fragment Polski do źródeł Sanu ( po stronie ukraińskiej), jak również do Grobu Hrabiny (Sianki). Aby dotrzeć do tych miejsc, trzeba mieć nie tylko wiele sił w nogach, ale także wiele odwagi przed spotkaniem z dziką zwierzyną (np. wilki)

Połonina Wetlińska

Doskonały punkt widokowy ze słynnym schroniskiem zwanym Chatką Puchatka. Przy dobrej pogodzie możemy podziwiać piękno gór, a podczas zjawiska inwersji temperatury, która zwiększa widoczność nawet do 200 km możemy zobaczyć m.in. Tatry.

 
 

TARNICA

 

Tarnica (1346 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski.Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. W rejon tych gór prowadzą zaledwie dwa piesze szlaki turystyczne.
Pierwszy to końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń – Wołosate), wiodący od schroniska w Ustrzykach Górnych (znaki czerwone). Odcinek ten w swojej końcowej partii jest bardzo atrakcyjny widokowo, prowadząc do przełęczy pod szczytem Tarnicy (1275 m n.p.m.) połoninami Szerokiego Wierchu. Drugim jest bardziej stromy szlak niebieski Biała – Grybów, który prowadzi z Wołosatego bezpośrednio na przełęcz pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt prowadzi krótki (15 min) boczny szlak koloru żółtego.

 

POŁONINA CARYŃSKA

 

Masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m n.p.m. Podobnie jak w przypadku Połoniny Wetlińskiej, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków. Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem.

 

WIELKA RAWKA

 

Wielka Rawka (według różnych źródeł 1304 lub 1307 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich. Szczytowe partie góry pokrywa połonina, której dolna granica przebiega wyjątkowo wysoko –od ok. 1200 do ponad 1260 m n.p.m. Spowodowane jest to tym, iż ze względu na strome stoki nie prowadzono tutaj wypasu bydła. Jednak ze względu na brak lasu na szczycie, a także położenie i wyniosłość nad okoliczny teren, Wielka Rawka jest atrakcyjnym miejscem widokowym. Rozciąga się stąd panorama na wszystkie masywy pasma połonin, pasmo graniczne, Bieszczady Wschodnie, Połoninę Równą oraz góry Słowacji, między innymi Wyhorlat.

 

MAŁA RAWKA

 

Góra będąca kulminacją grzbietu Dział. Znajduje się niedaleko wsi Ustrzyki Górne w Bieszczadach Zachodnich. Na północny wschód odbiega z niej grzbiet, poprzez
Wyżniańską Przełęcz biegnący ku Połoninie Caryńskiej. Leży 15 minut szlakiem górskim od Wielkiej Rawki, oddzielona od niej wysoko położoną przełęczą (1254 m n.p.m.), na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las. Jej szczyt pokrywa niewielka połonina będąca doskonałym punktem widokowym na najbardziej znane bieszczadzkie masywy: grupę Tarnicy, Połoninę Wetliską i Caryńską.