Cerkiew:

Drewniana świątynia w Górzance (obecnie kościół rzymsko-katolicki) to szczególne miejsce i wyjątkowy skarb pogranicza bojkowsko – łemkowskiego, a dla historyków i miłośników lokalnej sztuki sakralnej nadal wielka zagadka i wyzwanie oraz zaproszenie do dalszej kwerendy naukowej.cerkiew w górzance

Według lokalnej tradycji ustnej (bez wyraźnego potwierdzenia w dostępnych dokumentach) to dawna łacińska kaplica dworska z około 1713 roku, z czasem przekazana przez władze austriackie wiernym obrzędu grekokatolickiego i rozbudowana w 1978 roku na cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Paraskewy – Wielkiej Męczennicy. Od 1969 roku jest to rzymsko-katolicki kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego.

We wnętrzu zachował się dawny łaciński ołtarz przyścienny, być może pod tytułem św. Marii Magdaleny Pokutnicy lub Matki Bożej Bolesnej z unickim (sic!) tabernaculum organicznie połączonym z całą nastawą (po bokach tabernaculum pełne rzeźby Aarona i Mojżesza) oraz dwa boczne ołtarze św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela (pierwotnie mogły to być inne obrazy).

Największą osobliwością świątyni jest jednak płaskorzeźbiony w drewnie (paletowy lub reliefowy) ikonostas z około 1756 roku, zrekonstruowany, konserwowany i zaaranżowany na nowo (po rozbiórce w 1912 roku) w latach 2004 – 2009 przez konserwatora dzieł sztuki Sławomira Jakubowskiego. Ze względu na płaskorzeźbione przedstawienie postaci ikonostas z Górzanki uchodzi za absolutną rzadkość w skali całych Karpat!

Zapisz się na nasz newsletter
Dzięki temu będziesz otrzymywać informację o promocjach czy nowych ofertach
Twoich danych w żadnym wypadku nie przekażemy osobą trzecim!
SHARE
OR
SUBSCRIBE
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat phasellus.

Zapisz się na nasz newsletter

* indicates required
Macbook Pro
Promocyjna cena 99 zł/osoba za dobę. W cenie:
- śniadanie
- obiadokolacja (dwa dania oraz deser)
- Internet WiFi
- parking monitorowany
- ruska bania
UWAGA!
W związku z panującą pandemią koronowirusa nasz Hotel pozostanie zamknięty
do 27.03.2020 z możliwością przedłużenia.
Liczymy na zrozumienie. #zostanwdomu
Informacja
Przy pobytach na minimum dwie doby
- 1 seans w tężni solnej w cenie pobytu.
Oferta nie dotyczy pakietów
i obowiązuje do
27 kwietnia
z wyłączeniem okresów świątecznych.
Mega promocja!!!
Kochani ostatnie pokoje na Święta Bożego Narodzenia!
Pokój typu standard plus - w cenie pokoju standard! Rezerwacje pod numerem: +48 508 311 005
UWAGA!
Zgodnie z rozporządzeniem
rządu RP hotel
będzie czynny od 04.05.2020.
Posiłki serwowane wyłącznie do pokoju. Serdecznie zapraszamy.